ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10615040
*
nr 1061 5040
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal, snidad, höjd: 76 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2016
kl 19:28:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/10 14:09:05
1
200 kr
7/10 15:12:55
2
250 kr
10/10 17:11:29
3
300 kr
10/10 19:12:37
4
Vinnande bud
10/10 19:16:06
4
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte snidad spegel speglar tidigt 1900-tal
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 1061 5040
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal, snidad, höjd: 76 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/10 14:09:05 | 1 | 200 kr |
7/10 15:12:55 | 2 | 250 kr |
10/10 17:11:29 | 3 | 300 kr |
10/10 19:12:37 | 4 | Vinnande bud |
10/10 19:16:06 | 4 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte snidad spegel speglar tidigt 1900-tal
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53